İZLENİMYORUM KARADENİZ

Izlenimyorum Karadeniz

İzlenimyorum Karadeniz
Karadeniz bir efsanedir. Sahibi bulunamayan AltınPost’tur. Yakınlığına karşın ulaşılması zor. Yalınlığına karşın, karmaşık veevcilleşmemiş.

“İzlenimyorum” sergilerinin ikinci durağı olarak Akçaabat’a gideceğimizbelli olduğunda, ne zamandır asılı duran sorular sarsılıp kucağıma döküldü. Butoprakların sanat geleneğinde bu bölgenin ayrı bir hikmeti vardı, serbestsanatçılarından önde gelen üniversitelerine, kurumlarına kadar bu böyleydi.Peki bu hikmet neydi? Şanslıysak görecektik.

Karadeniz önce bizi deli bir fırtınayla karşıladı, sonra günlerceyağmurları sessiz kaldı, güneşi konuştu. Bu günlerde, Ekrem Kutlu’nungüleryüzle, içtenlikle bize açtığı atölyesinde, denizi karşılayan evinin altkatında, fokurdayan çaydanlıktaki tavşan kanı çayın eşliğinde sıcak sohbetlerdedemlendik.

Trabzon’da resim yapan genç ressamlarla tanıştık, KATÜ Güzel Sanatlar veEğitim Fakülteleri Resim Bölümleri’ni gördük, hocalarla tanıştık, eskifotoğraflara ve yeni umutlara daldık. Atilla Alp Bölükbaşı’nın tam keyiflisohbetine kaptırmışken deklanşörüne yakalandık.

Hakan hocanın ailesinin kucak açtığı, Vakfıkebir’in kalbindeki evine, gününbattığı o büyülü saatlerde davet edildik. Topraktan fışkıran doku, bir babanınkendi elleriyle diktiği ev ve ağaçlar, deniz ve gökyüzünden yansıyan ışık,bolca renk, düşlerden yapılma bir hayatla sanki resimlerinin içine girdik,kalbini dinledik.

O saklı evde her gün iyi bir yolu katederek, resim yapan, ayrıca bizimle anbe an çalışan, gezen Hakan hoca, Serdar hoca ve Ümit hoca, fazladan mesaiyibirikmiş sorularımıza, tek başımıza atölyelerimizdeyken büyüyen, karmaşıklaşanseyr-ü sanatımıza ayırdılar. Onların katılımları, samimiyetleri, neşeleri, bizegençlik kattı. Bu desteği hiç unutmayacağız.

Başka destekler de var elbette: Halilhan Dostal’ın bu projeler henüz canbulmamışken sergilediği güveni ve adeta seferber ettiği desteği ile Fransa’yagiderek “İzlenimyorum Paris”i, usta sanatçıların yanında ortayaçıkarabilmiştik. Memet Subaşı’nın büyük bir inançla açtığı Galeri Soyut’un kapıları yine evimiz gibi... Bu, inancınkör olanından değil de, ışığa yükselen bir ağacın, aldığı yola olan inancıbiçimindendi.

İzlenimyorum projesi, Karadeniz ayağıyla unsurlarını tamamlamakta, kendinioluşturmakta yol kat etti. Artık onun neye evrildiğini biz de görebiliyoruz.Sırf bu projeyi olgunlaştırdığı için bile bu geziyi ayrı bir yere koyuyorum.

Sözü bitirme noktası geldi çattı. Hala “bir hikmet”in ne olduğu okunamıyorsaaçalım:
Hikmet inattır.
Evini, atölyesini açan ressamın bir yandan resim yaparken bir yandan dabizimle gecelerce uykusuz kalmasındaki; Trabzon’dan çıkarak yol alan, her sabahçalıştaya katılan, sansüre, geleneğe plastik sanatı mahkum etmeyecek denli akılve heves sahibi genç fırçaların titreyişindeki candır. Sanatı savunma azmi vesavunmak zorunda kalmaya isyandır. İnadına, varoluşuna resim yapmak, engellikoşuda eserlerini sergileyecek bir kale bulmaktır. Kalenin güvenini diritutmaktır. Okuldan çıkmış çıkmamış her taze ressamın yaşadığı yürek çırpıntısıdır.Bunu hisseden eski fırçaların çaktırmadan gelip moral verişidir, ciddi gözlerlebakıp yargılayan dürüstlükleridir.

Hikmet kendin olmaktır, ötesine isyandır.

Karadeniz isyandadır!

Hes’lere, damlara, yaşamın yokedilmesine, kire, dozerlere direnir Karadeniz.Yokuşlara, yerçekimine direnir; Sümela’sı, Uzungöl’ü, dağları, yaylaları, KazımKoyuncu’nun sesi yükselir. Yükselen beyaz bereliliğe karşı her gün dili eğilir,şivesi tatlanır, eski kültürü dirilir, Terzi Fikri’nin biçtiği elbiseyi giyinir.Kadınların ellerindeki yeşil sopalar sudan ölümü övenlere dikilir.

Seneler önce Karadeniz’le ilk tanışmamızda gördüğüm Fırtına Vadisi’ndekidağlardan nehre inen dev bir pankarttır hikmet:
Bak yaklaşıyor Fırtına!
http://www.galerisoyut.com.tr/izlenimyorum-karadeniz/ 


''İZLENİMYORUM / Karadeniz’’
Resim Sergisi
05 Ekim – 31Ekim 2012
Açılış:
05 Ekim Cuma Saat: 18.00-20.00

Duygu AYDOĞAN, Ayşe Tuba BOYACI , Koray ÇAKMAK,Selda EREN,
Hakan ESMER, Metin KALKIZOĞLU,Ahmet KOLBURAN, Ekrem KUTLU,
Serkan KÜÇÜKÖZCÜ, Serdar LEBLEBİCİ, Zafer MALKOÇ, Evren OĞUZBALABAN,Levent OYLUÇTARHAN, Özge ÖNER, Rıdvan ÖZGÜR,Mehmet PARLAYAN, Ümit TÜRK, Derya ÜLKER,Ümit YİĞİT

Karardı Karadeniz
Taştı bu yana taştı...

Karadeniz’in yaylaları, şenlikleri, rengarenk yazmaları,geçmişinden tüm heybetiyle yükselen Sümela Manastırı, evcilleşmemiş dalgaları, takaları,balıkçı barınakları, damlarla, hidroelektrik santrallerle suları bulanmışUzungöl, Çaykara, Fırtına Vadisi yolunda güzel çocukları, Trabzon, Vakfıkebir, Akçaabat’ın kültürel mirası olanOrta Mahalle Evleri, eski kardeş dillerden kalan tatlı şive, yolu yokuş yukarıkeskin zeka, yüzü yaylalara dönük mutfak, buz gibi sular, her şeyi -acılarıbile- örten sis... Son istasyona sanatçıları çağıran bir ışık var: gördüğünüyeniden üreteceğini umarak yaşamak.

Yağmur bulutlarının arasından ışığın sızdığı bir mayısgününde Orta Mahalle evlerine bakan bir balkonda eskiz alan, yaylalardafotoğraf çeken, halkla sohbet eden, sahillerde yürüyen, takaların renklerindekaybolan, Sümela’nın sisinde bir belirip bir kaybolan dostlar yolu çoğaltır.

''İZLENİMYORUM /Karadeniz’’, 2008yılından bu yana etkinlik gösteren ekibin “KüçükŞeyler”den sonra diğer bir projesi olan “İzlenimyorum” serisinin ikinci sergisidir. Bu serinin ilk sergisiolan “İzlenimyorum Paris”, ustasanatçıların “Salondayız” sergisiyleeşzamanlı olarak 18 Mayıs 2012’de GALERİSOYUT B Salonunda açılmış ve büyük ilgi görmüştür.

Bu seferin sonunda izleyicisine kavuşan resimler,Karadeniz’den gelen taze bir rüzgardır. Yorumcular ise Eskişehir, Ankara,İstanbul ve Trabzon’dan, Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve EğitimFakülteleri’nden katılımcılar... Onların fırçalarından Karadeniz, Akçaabat Belediyesi’nin katkıları, sanateğitimcisi ressam Ekrem KUTLU’nunyakın desteği, projenin yaratıcısı HakanESMER’in değerli çabaları, MemetSUBAŞI’nın projeye olan özel ilgisiyle “İzlenimyorum/Karadeniz”adlı sergi 5 - 31 Ekim 2012 tarihleri arasında GALERİ SOYUT’ta izleyicileriylebuluşuyor.
GaleriSoyut
YıldızevlerMah. Tagore Cad. Şehit Mustafa Doğan Sokak No: 82 / A Çankaya - 06550 / ANKARA
Gsm:+090 532 550 99 94 - Tel: ( 0312) 438 86 70 – Fax: (0312) 438 86 72
Web:www.galerisoyut.com.tr E-mail:galerisoyut@gmail.com

Back to Top